Храна на боговите: Зошто да не претерувате со грозје?

од Nikola Popovski

Симбол на плодност и изобилство, вкусно овошје што го сакаат и возрасните и децата и по кое одамна е познато дека неговите состојки имаат исклучително позитивен ефект врз телото.

Пред неколку векови, лекарите советуваа да се јаде грозје или да се пие нивниот сок во случај на главоболка, губење енергија, губење на апетит и други знаци на слабост.

Современите научници спроведоа многу истражувања и научно докажаа дека тврдењата на нивните претходници се вистинити. Накратко, консумирањето грозје има многу придобивки:

-ја стимулира работата на мозокот

-дава енергија
-помага во борбата против депресијата
-го зајакнува имунитетот
-ги зајакнува sидовите на крвните садови
-ја намалува веројатноста за развој на рак
-помага во ублажување на стресот
-го нормализира варењето на храната
-го спречува развојот на хронична бубрежна инсуфициенција и Алцхајмерова болест
-ја намалува болката (на пример во зглобовите при движење)

Придобивка за жени

Според зборовите на главниот лекар на Австрискиот здравствен центар во Москва „Верба Мајер“ Ирина Попова, грозјето содржи супстанции кои ја намалуваат можноста за развој на малигни тумори на млечната жлезда и матката. Погоден е и за бремени жени, бидејќи го зајакнува имунитетот и ја подобрува работата на дигестивниот тракт.

Придобивка за мажи

Според Попова, кај мажите, грозјето го спречува развојот на рак на простата, има корисен ефект врз потенцијата и има корисен ефект врз урогениталниот систем.

Лоши страни

Сепак, и покрај изобилството на корисни квалитети и голема количина витамини и минерали, не треба да јадеме грозје колку што сакаме.

Грозјето содржи многу шеќер, предупредува докторот – во сто грама, дури 15 грама е шеќер. Ги оштетува sидовите на крвните садови. Високиот гликемиски индекс на овошјето го зголемува апетитот, може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Грозјето содржи киселина и шеќер, кои имаат исклучително негативен ефект врз здравјето на забите. Така, тие се главните причини за кариес.

Кога овошните киселини, кои содржат грозје, доаѓаат во контакт со забите погодени од кариес, тие предизвикуваат силна болка. Меѓутоа, ако не јадете килограми грозје и ако ја исплакнете устата со барем обична вода по конзумирање на ова вкусно овошје, немате причина да се грижите за здравјето на забите повеќе од вообичаено.

Слични содржини