Храната предизвикува сува кожа? Променете ги вашите навики за блескав сјај, една е неочекувана

од Vladimir Zorba

Сувата кожа секако може да биде непријатна поради чешањето и лупењето што може да настане. И во текот на зимските месеци, кога воздухот станува посув и постуден, сувата кожа може да стане чест проблем за многумина.

Постојат многу решенија на кои луѓето се потпираат, вклучително и нанесување навлажнувач на кожата, користење навлажнувач во домот и избегнување екстремно топли бањи и туширање.

Но, она што го внесуваме во нашите тела може да влијае и на нашата кожа, особено во постудените месеци. Нашиот избор на исхрана може да има големо влијание врз тоа како нашето тело ја задржува влагата, барем според медицинската литература.

Ако имате сува кожа, еве пет навики за јадење и пиење кои можат да ја предизвикаат или влошат вашата состојба.

Не пиете доволно вода

Концептот е прилично едноставен: ако вашето тело не е доволно хидрирано, вашата кожа може да изгледа сува. Дехидрацијата може да се поврзе со сува кожа, во суштина затоа што телото нема доволно течности.

„Важно е да пиете многу вода во текот на денот за да останете хидрирани. Ова не само што е важно за вашите клетки да функционираат на оптимално ниво, туку е важно и за хидратација на кожата“, вели Сара Ален, д-р и дерматолог.

Не консумирате доволно риба секоја недела

Се препорачува да јадете приближно 200 грама риба секоја недела. Рибите, особено мрсната риба во ладна вода, содржат DHA и EPA омега-3 масни киселини или разни „здрави масти“ кои можат да поддржат фактори како што се кардиоваскуларно и ментално здравје.

И иако се потребни добро дизајнирани клинички испитувања кај луѓе, некои податоци сугерираат дека овие омега-3 масни киселини може да влијаат на бариерата на кожата.

Пиете премногу алкохол

Повремената чаша вино или пиво веројатно нема да има големо влијание на вашата кожа. Но, пиењето премногу алкохол може да има дехидрирачки ефекти врз телото, што може да доведе до сува кожа.

Ако сте расположени за коктел, пробајте наместо коктел еден пријатен пијалок без алкохол.

Ги прескокнувате жолчките кога јадете јајца

Жолчките од јајце содржат голем број клучни хранливи материи, вклучувајќи го и витаминот Д. Некои податоци сугерираат дека ниското ниво на витамин Д може да биде поврзано со статусот на хидратација на кожата, а консумирањето храна со витамин Д може да биде корисно. Неодамнешните научни совети од Американското здружение за срце (АХА) сугерираат дека „здравите поединци можат да вклучат до цело јајце или еквивалент дневно“ како дел од исхраната здрава за срцето.

Не сте љубител на жолчки? Можете исто така да внесувате витамин Д во вашата исхрана со јадење лосос, печурки кои биле изложени на УВ светлина и збогатен сок од 100% портокал.

Не го вклучувате колагенот во вашата исхрана

Колагенот е состојка во додатоците, грицките, па дури и пијалоците за поддршка на здравјето на кожата. И додека некои од тврдењата околу овој додаток може да бидат сомнителни, врската помеѓу внесот на колаген и сувоста на кожата не е невистинита.

Студиите со користење на колаген трипептид покажаа значително подобрување на еластичноста и хидратацијата на кожата, што укажува на тоа дека овој додаток може да им помогне на оние со сува кожа. Иако овој лек нема да работи за секого, а податоците се сè уште ретки, обидот со него доаѓа со многу мал ризик и може да помогне.

Ален додаде дека ако некое лице има „добро балансирана исхрана, нема потреба од додатоци на колаген. Говедско месо, пилешко со кожа и супа (пилешко, свинско и говедско) се одлични извори на колаген и се совршени за зима. .

Слични содржини