Хрватска по вторпат е трета фудбалска сила во светот

193 прегледи

Хрватска победи со 2:1 против Мароко во мечот за третото место на Светското првенство во Катар.

Головите за Хрватска ги постигнаа Јошко Гвардиол и Мислав Оршиќ, додека утешниот гол за африканската селекција беше дело на Ашраф Даи.

Не чекавме долго на првиот гол на натпреварот. Веќе во седмата минута Јошко Гвардиол по одличната комбинација со главите на него и Иван Перишиќ ја затресе мрежата на Јосун Боно, а исто така по паузата израмни Ашраф Дари веќе 120 секунди подоцна.

Од тој момент до утрово актуелниот светски вицешампион беше подобар, но само во мирниот дел од првото полувреме ја материјализираше предноста што ја имаше во поседот на топката.

По лошата реакција на мароканската одбрана, топката дојде на страна, а оттаму Мислав Оршиќ со прецизен удар го матираше Бону.

Немаше премногу шанси во вториот дел од играта.

Двете селекции имаа по две одлични можности, но изостана реакцијата на напаѓачите во решавачките моменти.

Кон крајот на натпреварот и двајцата играчи се заморија, па и двајцата селектори мораа да направат голем број на принудни измени, а на крајот Мароко немаше сили да постигне втор гол и да го одведе натпреварот во продолжение.

Ова е втор пат Хрватска да освојува бронзен медал на СП.

Тоа го направија првпат на Светското првенство во Франција во 1998 година, а вторпат вечерва во Катар.

Помеѓу тие две светски првенства, еднаш завршија втори, а тоа се случи пред четири години на Светското првенство во Русија.