И Њујорк побара да биде домаќин на трка во Формула 1

од Vladimir Zorba

Помалку од 10 години по целосниот неуспех на плановите на Берни Еклстон за Формула 1 трка во Њујорк, Големото јаболко уште еднаш ја изрази својата желба да прифати трка од шампионатот. Ова го потврди извршниот директор на Либерти Медиа, Грег Мафеи, кој исто така рече дека во моментов не се планира четврта трка во САД.

Откако ги купи комерцијалните права за спортот кон крајот на 2016 година, Либерти Медиа почна да ја проширува својата географија, главно со натпревари во или во близина на големите градови. Дел од тоа проширување е додавањето на старт во Мајами, кој дебитираше пред две недели, и оној во Лас Вегас, кој ќе дебитира следната година.

Со нив, САД ќе организираат вкупно три старта годишно најмалку три години, а овој бум на интерес за Формула 1 во странство главно се должи на серијата на Netflix – Drive to Survive. Желбата на Њујорк да биде домаќин на трка во Формула 1 доаѓа директно од администрацијата на новоизбраниот градоначалник – Ерик Адамс.

„Администрацијата на Ерик Адамс не контактираше да прашаме за трка. Мислам дека ова е тешко да се постигне. Нивниот предлог за локација според нас не е совршен. Пред многу години овде се трошеа многу пари за организирање улична трка, но ништо не се случи. Лас Вегас е едно од ретките места во САД каде може да се одржи улична трка, каде што менталитетот е различен. Њујорк би бил одлична локација, но тешко ќе го затворат Централ парк“, рече Мафеи.

По неуспешната идеја за Големата награда на Америка, која требаше да се одржи во Њу Џерси во позадината на облакодерите во Њујорк, Големото јаболко се наметна како еден од класичните домаќини на трките во Формула Е. Тие се одржуваат на пристаништето во Бруклин, а надоместокот за домаќинството, што беше голем проблем на Американското ГП, е многу помал.

Слични содржини