IAEA: Во Северна Кореја веројатно започна да работи нов нуклеарен реактор

од Stefanija Kuzmanovska
136 прегледи

Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) денеска објави дека нов нуклеарен реактор најверојатно започнал да работи во Северна Кореја, додека Пјонгјанг ги зголемува заканите за употреба на нуклеарно оружје против САД и нивните сојузници.

Новиот реактор се наоѓа на околу 100 километри северно од Пјонгјанг, во комплексот Јонгбјон, каде веќе се наоѓа првиот нуклеарен реактор во земјата, со капацитет од пет мегавати.

Од средината на октомври, забележан е „голем проток на вода“ од системот за ладење на новиот реактор во комплексот Јонгбјон, изјави генералниот директор на IAEA, Рафаел Гроси.

„Неодамнешните набљудувања покажуваат дека ослободената вода е врела, што е во согласност со стартувањето на реакторот“, додаде Гроси.

Сепак, за таков процес е потребно време, а без пристап до објектот, IAEA не може точно да го потврди нејзиниот оперативен статус.

Откако нејзините инспектори беа протерани од Северна Кореја во 2009 година, IAEA беше ограничена на следење на нуклеарниот развој на земјата користејќи сателитски снимки.

Северна Кореја го изведе својот прв нуклеарен тест во 2006 година. Нејзиниот шести и најнов до денес, во 2017 година, беше и нејзин најголем тест.

Набљудувачите со месеци изразуваат загриженост за можните подготовки на Северна Кореја за нова нуклеарна проба.

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун повика во текот на годината да се зголеми производството на „воен нуклеарен материјал“ со цел да се зголеми производството на атомско оружје.

Северна Кореја нема да се двоуми да одговори со атомско оружје доколку и самата биде „провоцирана“ со такво оружје, се закани оваа недела Ким Јонг Ун.

Во понеделникот, неговиот режим изврши тестирање на интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) во својот арсенал, Хвасонг-18, која се чини дека е способна да стигне до целата територија на САД.

Слични содржини