Илјадници денари од донации во кутијата на „Шарената револуција“

од desk3

Вчера се на полни пластичната кутија со пари од граѓани кои донираат демонстрантите да ја добијат слободата, осомничени за фрлање боја. Иако наликува на избирачка, потпишана е од „Шарената револуција“, и ги привлече сите присутни во кафулето „Излет“, пренесе Телма.

donacii_sharena1-670x371

Освен за солидарноста и хуманоста присутните зборуваа и за поддршката на младите луѓе кои се соочуваат со кривични и прекршочни пријави. Сметаат дека се жртва на властите.

Настанот го поддржаа и од опoзициската СДСМ.

Придружуван од најтесното раководство лидерот Зоран Заев освен што донираше средства, седна на иста маса и со претставниците на шарената револуција. Оттаму изразија полна поддршка за демонстрантите и протестите.

Кривични пријави полицијата има поднесено против 33 демонстранти – 26 во Битола и 7 во Скопје. Осомничени се дека со боја и тврди предмети ги оштетиле фасадите на зградата на општина Битола, Порта Македонија во Скопје и зградата на Министерството за култура во скопско Дебар Маало.

Слични содржини