Има 7% маснотии во телото, јаде пица еднаш неделно, па прави околу 500 стомачни

од Stefanija Kuzmanovska

Тој е успешен, богат, освои сè што може да се освои во фудбалот, но сепак прави сè исто. Кристијано Роналдо (36) е вистинско спортско чудо. Иако е во 37 година од животот, Португалецот има тело на 20-годишник. Содржи седум проценти маснотии, а просекот за професионалните фудбалери е десет. Бодибилдерите, на пример, имаат околу три проценти маснотии во телото. Но, дури половина од масата на Роналдо е составена од мускули, додека просекот за фудбалерите е 46 проценти. Тоа едноставно значи дека тој воопшто не старее!

Па, зошто е тоа така? Португалецот има неверојатна работна етика што го тера да тренира како „манијак“ уште од почетокот на својата кариера. Тој е еден од оние кои први ќе дојдат на тренинг и ќе си заминат последни, а исто така ќе работи и еден час во теретана. Секако, кога имате таков начин на живот треба да обрнете внимание и на вашата исхрана. И се состои од само највисок квалитет и внимателно избрана храна. Па, тој не е било кој.

Со години го следи истото мени, а јаде шест оброци на ден, од кои дури руча и вечера двапати, еднаш појадува и има една закуска. За појадок тој претпочита шунка и посно сирење, а за ручек јаде тост со авокадо или понекогаш само овошје. Неколку часа подоцна е време за првиот ручек, и тој се состои од пилешко и салата, додека за време на вториот ручек тој претежно јаде риба како сабјарка, туна или бакалр со јајца, салата и маслинки.

Секако, Роналдо не се прејадува во кој било оброк, туку се работи за помали порции. Ако јадеше како просечен човек, тој веројатно немаше да биде фит.

За првата вечера јаде месо со зеленчук, а за втората вечера риба со салата. Тој скоро никогаш не пие газирани пијалоци, не јаде замрзната храна и не е од оние кои ќе земат чаша алкохол на крајот на денот. Секако, се пие само вода, а тоа им го покажа на сите на прес-конференцијата пред мечот меѓу Португалија и Унгарија во првото коло на ЕП.

На масата пред него имаше две шишиња кока-кола, намуртениот Роналдо веднаш ги тргна од масата, без оглед што е главен спонзор на турнирот, и стави шише вода на нивно место и им рече на сите:

– Пијте вода!

И да, овој режим се следи со години, па не мора да се прашувате дали некогаш бил во искушение да јаде слатки или да пие алкохол. Тој е токму тој тип на неверојатна етика.

Неговиот неверојатен режим најдобро го опиша Патрис Евра, кој играше со него во Манчестер Јунајтед.

– Ако Кристијано ве покани на вечера кај него, одбијте, топло ви препорачувам. Тој ми рече: „Патрис, намини по тренингот“. Отидов, и бев многу уморен, и седев таму на масата, само со салата и бело месо, пилешко … Мислев, добро, ништо страшно, имаше само вода да се напие, од сок ништо … Се надевав дека ќе дојде некое добро месо после тоа, но ништо не дојде – се пожали Евра и продолжи:

– Јадеше, стана и почна да игра со топка, изведувајќи трикови, а потоа ми рече да станам за да можеме да се додаваме без топката да падне на подот. Јас бев малку зачуден, го прашав дали можам да јадам до крај, а тој само ми рече „не, не, ајде да играме“ па така започнавме. После тоа тој предложи базен, што беше добро за мене, а после тоа бевме во сауна и џакузи.

Убаво е да се јаде здрава храна, но неговата Џорџина и децата понекогаш посакуваат хамбургери, пици и сè што не е во менито на Роналдо, па затоа тие го користат неговото отсуство за да ги смират своите желби.

– Кога не е таму, си дозволуваме неколку оброци што не ги сака или не ги конзумира. Точно, Кристијано јаде пица, но само еднаш неделно, по што прави околу 500 стомачни. Сакам да го изненадувам понекогаш со она што го сака, но кога ќе го нема, сите можеме да јадеме. Понекогаш едвај чекаме да замине – рече неговата мила.

Животот на професионален спортист е многу тежок поради многу патувања, тренинзи и натпревари, па Португалецот придава големо значење на одморот и регенерацијата на телото. Во текот на ноќта, тој одржува ритам од осум часа сон, а преку ден, кога е на слобода, понекогаш може да „задреме“ и пет пати на ден.

И тоа е Роналдо. Еден од најдобрите во историјата, човек кој собори бројни рекорди, и има 36 години и изгледа како 20-годишник. И денес тој секој ден се придржува до својот ритуал и никогаш не се откажал. Знаеше дека ќе му донесе успех, тој е на врвот на светот и тоа го гледате сами. На врвот е веќе 13 години.

Дека тој е чудо на природата и плод на неверојатна работа, открија на Универзитетот во Чичестер во 2011 година кога спроведоа тестирање со Роналдо во главната улога. Португалецот скокна 78 сантиметри во воздух што е за седум сантиметри повеќе од просечен НБА играч. Научниците пресметале дека чудесниот Роналдо создава сила еднаква на пет пати поголема од неговата тежина кога се одбива. И по скоро осум години, останува исто.

– Кога Роналдо скока, тој ги свиткува колената и ги става нозете зад задникот. Ова има ефект на привремено подигнување на центарот на гравитација и сето тоа ни се чини како да стои во воздухот – рече д-р Нил Смит, експерт за биомеханика на Универзитетот во Чичестер.

Она што е неверојатно е тоа што Португалецот и на 36 години има неверојатен одраз, па се чини дека тој воопшто не старее. Тајната на неговата физичка подготвеност е во неговата избрана храна, диета и секојдневно вежбање.

Неверојатни бројки на Роналдо:

* 78 сантиметри – Роналдо скока во воздух.

* 71 сантиметар – скок во височина на просечен НБА играч

* 122 сантиметри – скокна Мајкл Џордан

* 5G – Силата создадена при отскокот на Роналдо

Слични содржини