Инстаграм ја цензурираше Бела Хадид поради пост за Палестина

од Vladimir Zorba

Една од најпознатите модели на денешницата, Бела Хадид, опасно се налути на Инстаграм. Иако таа често објавува фотографии на таа социјална мрежа, таа имала непријатно искуство што предизвикало јавно да ги преиспита нивните правила.

„Кој дел од мојата гордост со родното место на татко ми е насилна, навредлива, вознемирувачка или голотија“, праша познатата манекенка.

Имено, таа се пожали дека е цензурирана од Инстаграм затоа што во една од последните објави, посветена на нејзиниот татко Мохамед, ја спомна Палестина, која е негова татковина.

„Инстаграм ја отстрани мојата приказна во која ја напишав – татко ми и неговото родно место Палестина – со фотографија од неговиот американски пасош. Кој дел од гордоста со родното место на татко ми е насилна, насилна, вознемирувачка или голотија? Зошто е ова против правилата? Зар не треба да бидеме Палестинци на Инстаграм? За мене, тоа е злоупотреба. Вие не можете да ја избришете историјата со замолчување на луѓето. Тоа не функционира на тој начин“, заклучи таа револтирано.

Слични содржини