Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Инстаграм отстрани профил со 14 милиони следбеници поради измама

Инстаграм отстрани профил со 14 милиони следбеници поради измама

Социјалната мрежа Инстаграм забрани еден профил поради измама во која беа направени лажни твитови на службени лица. Оваа сметка, со корисничкото име @bestmemes, имаше над 14 милиони следбеници кога беше „затворена“.


Луѓето кои го водат овој профил на Инстаграм направија два лажни твита, во кои и Барак Обама и Доналд Трамп ги поттикнуваат луѓето да пополнат анкета и со тоа да добијат 1.000 долари преку својата сметка на PayPal за карантинот за коронавирус.

PayPal никогаш не ја исплатил оваа сума на пари, се разбира, и едно од прашањата во истражувањето беше за е-поштата на корисникот, која може да биде злоупотребена подоцна.

Во описот на овие натписи се наведува дека корисниците можат да пристапат до врската за анкетата кога ќе го отворат профилот на @bestmemes.

Фејсбук, сопственик на Инстаграм, потврди дека профилот е отстранет за „постојано кршење на стандардите и правилата на заедницата“, пренесе веб-страницата на Mashable.

loading...