Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / Истражување во Англија: Околу 7% од населението било заразено со коронавирусот

Истражување во Англија: Околу 7% од населението било заразено со коронавирусот

Околу 7% од луѓето во Англија биле заразени со коронавирусот, според резултатите од тестот за антитела на случаен примерок на домаќинства.


Според Канцеларијата за национална статистика, примероците биле земени од 885 лица.

Студијата проценува дека еден од 15 лица во Англија е заразен, јавува Би-Би-Си.

Во анализата се проценува дека во Англија во моментот се заразени 133.000 луѓе, што претставува 0,24 проценти од населението.

loading...