ИЗМАМА ВО ГЕРМАНИЈА: Маж предал 635.000 евра на лажна инвестициска веб-страница

од Vladimir Zorba

66-годишен маж сакал да си ги зголеми заштедите инвестирајќи во хартии од вредност.

Пребарувајќи на интернет кон крајот на минатата година наишол на лажна веб-страница, пренесува германската новинска агенција (dpa).

Измамниците директно го контактирале и почнале да му извлекуваат „инвестиции“. Подоцна, тој дури им дал и онлајн пристап до сметката, изјави во средата портпаролката на полицијата во Ерфурт.

Конечна ситуација – измамници украле 635.000 евра од сметката на човекот, која предоцна била блокирана.

Полицијата сега го истражува случајот, изјави портпаролката.

Слични содржини