ИЗМАМИ СО ПРОДАЖБА НА НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ ВО ГЕРМАНИЈА: Апсења во Минхен, голем број одземени возила, штета од 70 милиони евра

од Vladimir Zorba
437 прегледи

Германскиот град Минхен беше центар на серија измами во трговијата со автомобили. Поради ова во вторник реагираа полицијата и државното правобранителство.

Инспекторите во Германија и Италија извршија повеќе од 80 претреси во вторникот во масовна операција против осомничени за даночна измама од повеќе милиони долари.

Ова во средата го соопшти Европското јавно обвинителство.

Одземени се луксузен стан и неколку висококвалитетни возила

Во фокусот беше и Минхен, каде беа запленети луксузен стан и неколку висококвалитетни возила. Покрај тоа, тројца осомничени организатори беа уапсени во јужниот дел на Минхен и во близина на Дортмунд. Европското јавно обвинителство ги координираше овие полициски операции.

Обвинетите се осомничени дека купувале автомобили во големи количини од дилери и дека само лажирале продажба на половни и нови автомобили во други земји од ЕУ. Наместо тоа, се вели дека возилата биле испорачани на лажни компании, од кои повеќето се со седиште во Италија.

Измамниците избегнувале да плаќаат ДДВ користејќи лажни сметки. Штетата што настанала само за Германија се проценува на околу 70 милиони евра, пишуваат германските медиуми.

1,2 милиони евра во готовина, луксузни часовници и накит

Во рамки на истрагата замрзнати се банкарски сметки со износи над 1,2 милиони евра. Инспекторите заплениле пари во различни валути, како и луксузни часовници, накит и чанти од становите на осомничените.

Пронајден е и уред за пишување, кој најверојатно служел за пишување потписи на фактури, како и оружје.

Европското јавно обвинителство најави дека ќе продолжи тесно да соработува со националните власти за целосно да го истражи овој случај и да ги изведе можните други злосторници пред лицето на правдата.

Слични содржини