Израелската армија го опколила домот на лидерот на Хамас: „Мртов човек кој оди“

од Stefanija Kuzmanovska

Израелските одбранбени сили (ИДФ) го опколија домот на лидерот на Хамас во Кан Јунис во Појасот Газа, објави „Ал Арабија“.

Сепак, нема индикации дека Јахја Синвар е во зградата. Не само што има неколку станови, туку и се крие, објавија денеска израелските медиуми.

Саудиската новинска мрежа објави дека израелските војници ја опколиле зградата во јужниот град Газа од вторникот.

Израел го нарекува Синвар „мртов човек кој оди“.

Во меѓувреме, израелските медиуми објавија дека едно од најголемите складишта на оружје е пронајдено за време на воената операција на северот на Појасот Газа.

Во магацин лоциран во близина на клиниката и училиштето, има стотици ракетни гранати (РПГ), десетици противтенковски проектили и експлозиви, ракети со долг дострел, гранати и неколку беспилотни летала.

Како што се наведува, дел од оружјето е уништено, а дел ќе биде однесено во Израел на истрага. Дополнително, се посочува дека магацинот е „уште еден доказ дека Хамас цинично ги користи жителите на Појасот Газа како жив штит“.

Слични содржини