ЈА ИЗМАМИЛЕ ДРЖАВАТА ЗА 12 МИЛИОНИ ЕВРА: Шест лица уапсени во голема акција на Европол

од Stefanija Kuzmanovska

Шест лица беа уапсени на различни локации низ Франција, бидејќи се верува дека ја измамиле француската држава за 12 милиони евра, кои биле платени во име на надоместоци за невработеност поради кризата со ковид-19.

Членовите на криминалната банда користеле 3.600 измислени компании за да бараат исплата на тие надоместоци, се вели во соопштението на Европол доставено до „Танјуг“.

Добиените средства биле уплатени на сметките на француските банки, а потоа веднаш биле префрлени во странство и преселени низ цела Европа пред да бидат разменети во виртуелни валути.

Француската национална жандармерија и израелската полиција учествуваа во откривањето на криминалната група.

Главните осомничени, 30-годишен француско-израелски државјанин и неговата сопруга се уапсени во Реплонг, Франција, во близина на границата со Швајцарија на 16 јуни, додека се обидувале да избегаат во Женева, каде планирале да се качат на летот за Тел Авив резервиран во последен момент.

Слични содржини