Јанкуловска: Груевски беше жртва на политички прогон, но неговото бегство значеше промена на динамиката на тој прогон во однос на сите останати

од Vladimir Zorba

Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ е легитимно избрано и поддржано на партиски конгрес, така што ја има целосно мојата поддршка, вели поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Во интервјуто за „360 степени“ на МРТ 1, прашана за став за судирот на актуелниот и поранешниот лидер на партијата, Христијан Мицкоски и Никола Груевски, Јанкулоска вели дека таа најдобро знае оти ВМРО-ДПМНЕ не претставува еден човек.

-Јас бев генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ можеби во најтешкото време. Тоа беше периодот по формирањето на ВМРО-Народна партија и периодот кога ВМРО-ДПМНЕ требаше да се консолидира, да излезе на избори и да покаже колку е цврста од внатре. Во 2005 година ние победивме на локалните избори, а 2006 г. формиравме влада. Мојата порака и тогаш и сега е една и единствена. Партијата ВМРО-ДПМНЕ не е еден човек, не е еден тим. Партијата е идеја и сите ние се идентификуваме со таа идеја. Единството е многу значајно и ВМРО-ДПМНЕ има легитимно избрано раководство и токму тоа раководство кое е легитимно избрано и поддржано на Конгрес, преку делегатите, ја има и мојата поддршка, истакнува Јанкулоска.

Таа додава дека секогаш е против внатрепартиски поделби и формирање нови партии.

-Јас во сите мои години наназад, кога имало и други ситуации на одредени недоразбирања, кога некои мислеле дека треба да се решаваат со формирање нови партии, никогаш не сум ги поддржала и нема да поддржам такви размислувања. Доколку има недоразбирања, тие треба внатрепартиски да се решаваат, така што актуелното раководство, како легитимно избрано, ја има мојата поддршка, изјави поранешната министерка за внатрешни работи.

Иако беше една од најблиските соработнички на Никола Груевски, во интервјуто за „360 степени“ Гордана Јанкулоска вели дека нема проблем да се сретне со поранешниот премиер, меѓутоа смета дека нема за што да разговараат.

Според неа, токму тој ја променил динамиката на судењата.

-Не знам дали Груевски би имал интерес да се сретне со мене. Немам проблем да се сретнам со никого, но мојата последна комуникација со Груевски беше една недела пред да ја напушти Македонија. Оттогаш до денес не сме имале апсолутно никаков контакт и не гледам што би разговарале доколку се сретнеме. Во однос на неговото бегство, бев меѓу првите што јасно кажаа што мислат. Јасно го искажав моето несогласување со тој чекор, но факт е, и Никола Груевски и сите ние поранешни членови од раководството на партијата на власт, се соочивме со страшна атмосфера на политички прогон во која немавме простор да артикулираме никаква правна аргументација пред органите на македонското правосудство. Факт е дека тој беше жртва на политички прогон, меѓутоа чекорот што го направи, однапред значеше промена на динамиката на тој политички прогон во однос на сите останати. Нему тоа му беше кристално јасно и тој се одлучи на таков чекор. Јас ни тогаш ни сега не го одобрувам, вели Јанкулоска.

Слични содржини