Јасни знаци дека консумирате премногу сол

од Vladimir Zorba

Солта е природен зачин кој дава вкус на јадењата и може да дејствува како конзерванс. Содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум. Повеќето необработени намирници, како зеленчук, овошје, ореви и месо, и млекото не содржат натриум.

Солта што ја јадеме помага во затегнување и релаксирање на мускулите, влијае на нервите и ги балансира минералите што се во телото.

Колку сол ни треба?

Потребната количина на скапоцени јони на натриум и хлорид е важен дел од исхраната токму затоа што се губи секојдневно преку физиолошки процеси, и затоа Светската здравствена организација препорача лажичка или пет грама сол што содржи два грама натриум како дневна потреба за здраво возрасно лице. Сепак, важно е да се нагласи дека потребите, како и за секоја друга и за оваа хранлива материја, се индивидуални и значително се разликуваат во зависност од голем број фактори: клима, сезона, здравствена состојба, начин на живот и ниво на физичка активност.

Еве што може да открие дека консумирате премногу сол:

Подуени сте

Ова е еден од вообичаените симптоми, краткотраен, по конзумирање на многу сол. Како што помага при задржување на водата, така и ќе се акумулира во поголеми количини. Храната не мора да има многу солен вкус за да биде полна со натриум. Сендвичи, пица, колачи и супи во кесичка може да бидат подмолен извор на сол.

Зголемување на крвниот притисок

Постојат многу причини зошто може да имате висок крвен притисок, а една од нив е солта. Промените во притисокот се случуваат преку бубрезите, а премногу сол ќе спречи правилно излачување на течноста што му е потребна на телото. Резултатот е зголемување на крвниот притисок.

Многу сте жедни

Ако во последно време сте биле многу жедни, ова може да биде знак дека внесувате премногу сол. Кога тоа ќе се случи, телото останува дехидрирано. Кога ова ќе се случи после ручек, јасно е дека сте јаделе нешто премногу солено. Следува дехидрација бидејќи телото ќе извлече течност од клетките и ќе почувствувате жед. Дефинитивно пиете многу вода бидејќи тоа ќе ја неутрализира солта и малку ќе ги освежи клетките.

Килограмите се акумулираат

Кога водата се задржува во телото, можно е да се акумулираат вишок килограми. Ако ова се случи за многу кратко време, можно е причината да е премногу сол и треба да обрнете внимание на она што го внесувате, да направите промени и да го намалите внесот на сол.

Често сте во тоалет

Исто така, повеќе сол значи и почесто одење во тоалет, а можеби и затоа што ќе пиете многу повеќе вода по консумирање солена храна.

Не спиете добро

Ако јадете премногу сол пред спиење, тоа може да доведе до нарушувања на спиењето. Тоа може да биде лош сон, често будење и секако чувство на замор што ќе го почувствувате следниот ден.

Вие сте слаби

Кога има премногу сол во крвта, водата се акумулира во клетките додека ја разредувате солта. Резултатот може да биде чувство на слабост.

Ве боли стомакот

Ако премногу сол предизвикува дехидрирање, вашиот стомак ќе го почувствува тоа. Може да се појави запек, но може да се појави и дијареа, ако се појават грчеви и размислете што сте јаделе, и ако е сол, намалете го внесот. Покрај тоа, секако е мудро да пиете многу вода што ќе ја олесни состојбата.

Долгорочни последици од консумцијата на сол

Иако треба да се внимава на краткорочните, на долг рок оваа навика може да предизвика главоболки, проблеми со срцето, висок крвен притисок, болести на бубрезите, рак на желудник и мозочен удар.

Слични содржини