Јирген Клоп е најдобриот тренер во светот за 2020 година

од Nikola Popovski

Јирген Клоп беше прогласен за најдобар тренер во светот во традиционалниот избор на Светската фудбалска федерација на свечена церемонија во Милано.

Во изминатата година, германскиот тренер ја освои Премиер лигата со „Црвените“ после 30-годишниот пост на клубот од Ливерпул.

Пеп Гвардиола и Маурисио Покетино беа, покрај Клоп, номинирани за оваа награда.

Слични содржини