КАКО ДА СЕ ЗАПРЕ ПУТИН? И покрај санкциите, воената индустрија е посилна отколку пред војната

Руските фабрики за ракети и муниција работат со полна пареа и покрај санкциите од Западот, а военото производство дури ги надминува и бројките од пред војната

од Vladimir Zorba

Западните власти стравуваат дека зголемувањето на залихите на руската артилерија може да значи исклучително мрачна и студена зима за Украинците, доколку Русија ги засили нападите врз цивилната и енергетската инфраструктура во Киев и пошироко, пишува „Њујорк тајмс“.

Русија се потпира на артилерија на првите линии, а со ракети и беспилотни летала го прави невозможен нормалниот живот на цивилите во украинските градови.

Западните сојузници на Украина се обидоа да ја намалат воената сила на Русија од почетокот на војната во февруари 2022 година, наметнувајќи строги санкции против Москва и вооружувајќи ја Украина со оружје во вредност од милијарди долари. Американските власти проценуваат дека раните санкции ја принудиле Русија да го забави производството на ракети и друго оружје за најмалку шест месеци, пишува Business Insider, повикувајќи се на The New York Times.

Но, оттогаш, Москва во голема мера успеа да ги заобиколи западните санкции, искористувајќи ги дупките и увезувајќи американска технологија преку соседните земји, онлајн трговците на мало и мрежата на лажни компании.

Ваквиот шверц и овозможи на руската воена индустрија не само да се опорави, туку и да се зголеми во споредба со предвоеното ниво. Пред Владимир Путин да ја нападне Украина, добро информираните западни воени претставници процениле дека Русија може да произведува 100 тенкови годишно, а сега во просек таа бројка е 200.

Русија е на пат да произведува два милиони артилериски гранати годишно, двојно повеќе од првично проценетите западни разузнавачи.

Сега всушност произведува повеќе муниција од САД и Европа, а висок функционер на естонското Министерство за одбрана изјави за Њујорк Тајмс дека сегашното производство на Русија е седум пати повеќе од западното производство. Трошоците за производство се, исто така, многу помали, бидејќи Русија произведува опрема со послаб квалитет.

Западните сојузници работат на ограничување на руската шверцерска мрежа, но досега не успеаја значително да ја забават трговијата, пишува Тајмс.

И покрај зголемената загриженост, западните власти веруваат дека руската потрошувачка на воена опрема во Украина сè уште го надминува производството. Минатата година Русите истрелаа околу 10 милиони артилериски ракети, а годинава ќе произведат само два милиони од нив.

Како резултат на тоа, Русија бара помош од неколку нејзини сојузници, вклучително и Северна Кореја, која има пожелен арсенал на оружје и муниција за дополнување на руските резерви.

Слични содржини