Канада и Кина протераа дипломати од Торонто и Шангај

од Vladimir Zorba

Кина во вторникот протера канадски дипломат од својот конзулат во Шангај, откако Отава му нареди на кинески дипломат од Торонто да ја напушти земјата.

Канада го протера кинескиот дипломат Жао Веи во понеделникот, откако канадскиот разузнавачки извештај го обвини дека малтретирал канадски пратеник кој го критикувал Пекинг поради неговиот однос кон Ујгурите.

Кина одговори дека, како одговор на „неразумните постапки“ на Канада, ја протерува конзулот Џенифер Лин Лалонде од канадскиот конзулат во Шангај, која ќе мора да ја напушти земјата до 13 мај.

Кинеското Министерство за надворешни работи додаде дека Кина го задржува правото да преземе дополнителни дејствија, пренесе Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

Канадската Централна разузнавачка агенција (ЦСИС) објави извештај за 2021 година, во кој се цитира кинеското влијание во Канада, во кој се разговараше за можни закани против пратеникот Мајкл Чонг и неговото семејство во Хонг Конг.

Деталите од извештајот на ЦСИС се појавија на 1 мај, кога канадскиот Globe and Mail објави дека Кина барала информации за Чонг и неговото семејство, веројатно со намера да „направи пример“ од него и да ги одврати другите пратеници да заземат антикинески позиции.

Слични содржини