Актуелно
Почетна / Спорт / Касиљас објави: „Дојде време…“

Касиљас објави: „Дојде време…“

Икер Касиљас, еден од најдобрите голмани на сите времиња, и официјално ја заврши кариерата.

Поранешниот претставник на Шпанија ја донесе очекуваната одлука, откако доживеа срцев удар во мај минатата година.

Тој најави дека ќе се обиде да се врати на терените, но сепак донесе одлука да се пензионира на 39-годишна возраст.

„Време е да се збогувам. Почнав да играм фудбал пред 30 години“, потсети Касиљас.

Шпанецот истакна дека имало различни моменти за време на тоа патување.

„Во овој момент, од оваа перспектива, можам да кажам дека сè беше вредно за тоа“, истакна Касиљас.

Медиумите во Шпанија изјавија дека тој може да се врати во Реал Мадрид и да добие позиција на советник на претседателот на клубот, Флорентино Перез.

Тој најголемиот дел од кариерата го помина во Реал Мадрид, а во последните пет сезони бранеше за Порто.

Со „кралскиот клуб“, тој освои три титули во Лигата на шампионите, два супер купа на УЕФА, Светското клупско првенство на ФИФА, два интерконтинентални купови, пет титули во Ла Лига, два Кралски купа и четири трофеи во Суперкупот на Шпанија.

Во дресот на Порто, тој освои две титули во Примера, Купот и Суперкупот.

Тој беше член на репрезентацијата на шпанската фудбалска репрезентација, со која го освои Светското првенство во 2010 година, и двете титули на европски шампиони (2008, 2012).

loading...