„Киев покажа дрскост“: Путин жестоко одговори на одлука на на украинските власти

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот претседател Владимир Путин зборуваше за одлуката на украинските власти да не ги вклучат Русите во списокот на домородните народи во земјата.

Според него, Киев покажал дрскост.

Рускиот лидер бил огорчен и од поздравот во канадскиот парламент на 98-годишниот ветеран на пешадиската дивизија СС Галиција, Јарослав Гунк.

Станува збор за одлуката на Врховната Рада на Украина донесена во 2021 година. Според законот инициран од украинскиот претседател Володимир Зеленски, Русите не се на списокот на домородните народи на Украина.

Слични содржини