Кина: ЕУ предизвика тензии што може да предизвика „трговска војна“

од Vladimir Zorba
5,4K прегледи

Кинеското Министерство за трговија соопшти денеска дека Европската унија продолжува да предизвикува трговски тензии во односите со Кина што може да доведе до „трговска војна“.

„Одговорноста е целосно на страната на ЕУ“, изјави портпаролот на министерството, пренесe Ројтерс.

Кина се надева дека ЕУ ќе ги реши разликите преку дијалог и ќе избегне ескалација на трговските тешкотии.

Слични содржини