Кинеските компании „испаднаа“ од Топ 10 по пазарна капитализација во светот

од Vladimir Zorba

„Tencent Holdings“ и „Alibaba Group“ се „исфрлени“ од листата на десетте најголеми светски компании според пазарната капитализација, соопшти јапонски Nikkei, цитиран од „Комерсант“. Така, на листата на топ 10 компании со пазарна капитализација во светот повеќе не се претставници на Кина.

На крајот на 2020 година, Tencent беше рангирана на седмото место во светот според пазарната капитализација, а Alibaba беше деветта. Сепак, притисокот од кинеските власти врз многу технолошки компании во земјата доведе до крах на берзата. Така, Alibaba изгуби околу половина од својата пазарна капитализација од почетокот на годината, а Tencent – речиси 23%.

Во 2007 година, пред глобалната финансиска криза, на листата на Топ 10 светски компании по пазарна капитализација беа вклучени главно нафтени и гасни компании, потсетува Nikkei. Во тоа време, PetroChina беше на врвот на рангирањето, во кое беа вклучени четири кинески компании.

Во првите 10 сега доминираат технолошки компании, а осум од десет се во САД. На четврто место е саудиската Saudi Aramco, а единствен претставник од Источна Азија остана тајванскиот производител на полупроводници TMSC (10 место).

Американските компании Apple, Microsoft и Alphabet се на чело во топ 10 во светот по пазарна капитализација.

Слични содржини