Клоп по триумфот над Милан: Оваа победа не решава ништо, но ни дава добар почеток

од Vladimir Zorba

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп беше задоволен од победата на неговиот тим над Милан со 3-2 во воведниот натпревар од групата „Б“ од Лигата на шампионите. На „Енфилд“, двата тима одиграа атрактивен натпревар, а домаќините по паузата стигнаа до целосен пресврт за да земат три бода.

„Го започнавме натпреварот многу добро. Игравме со голем интензитет, нашиот фудбал беше исто така многу добар, не им дававме ништо. Но, тогаш малку се занесовме, не правевме едноставни работи во нападот и не бевме организирани во одбрана. Не беше пријатно, но не изгледаше дека нема да можеме да направиме пресврт по паузата. Моравме да се вратиме во играта со која го започнавме натпреварот, особено во одбраната. И постигнавме одлични голови, и двата беа неверојатни“, рече Клоп по успехот.

„Сакам да гледам ваков фудбал од нас. Имаме искуство на овој турнир, играчите кои влегоа одиграа одлично. ц и ќе продолжи да биде таква. Затоа беше важно да се победи овој натпревар. Оваа победа не решава ништо, но ни дава добар почеток“, додаде тренерот на тимот од Мерсисајд.

Во другиот натпревар од групата Атлетико Мадрид и Порто ремизираа 1: 1.

Слични содржини