Клучна американска агенција сè уште не сака да ја одобри транзицијата

од Vladimir Zorba

Клучна федерална агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по изборите во САД и да го признае Џо Бајден за победник во понеделникот изјави дека се уште не ја одобрила транзицијата, но дека ќе го извести за тоа Конгресот следната недела.

Портпаролот на Управата за општи работи на САД (GSA) изјави дека заменик-шефот на агенцијата, Алисон Бригати, ќе разговара со претседателот на Претставничкиот дом и републиканците во четири комитети на Претставничкиот дом на 30 ноември на барање на демократите.

Притисокот продолжува да расте на оваа малку позната федерална агенција чие формално признавање на резултатите од изборите во САД е клучно за пренесување на власта од администрацијата на Трамп на тимот на Бајден, што се смета за суштинско значење за националната безбедност, одговорот на Ковид-19 и други клучни области.

Шефот на GSA, Емили Марфи сè уште не го „утврдила“ победникот на изборите или официјално ја одобрила транзицијата.

Бајден треба да ја преземе функцијата на 20 јануари.

На национално ниво, Џо Бајден освои скоро 80 ​​милиони гласови на изборите, додека актуелниот републикански претседател Трамп освои 74 милиони гласови.

Исто така, Бајден освои 306 електорски гласови, наспроти 232 што му припаднаа на Трамп.

Трамп, сепак, продолжува да ја повикува Републиканската партија да „се бори“ и да не им дозволува на демократите да „уништат докази“ за изборна измама.

Сепак, дури и неговите републиканци полека се оддалечуваат од него и повикуваат на почеток на процесот на транзиција.

Слични содржини