Кој е Сем Алтман, човекот од кого Google најмногу се плаши?

од Vladimir Zorba

Добро е да си подготвен за тешки денови, на пример – со заштеда во готовина, лекови, цврсти чевли, неколку конзерви, шпорет на гас и лименка бензин за автомобилот. 37-годишниот Сем Алтман оди можеби малку подалеку: „Имам пиштоли, злато, таблети со јод, антибиотици, акумулатори, вода, гас маски од израелската армија и голем имот во Биг Сур (планински регион во Калифорнија – н.з. ) до кој можам да летам ако е потребно“.

Овој човек дефинитивно има план дури и за најлошото.

Кога Апокалипсата не се случува, Алтман е еден од можеби најважните луѓе во технолошкиот свет. Значително поскромен во своето присуство во јавноста од Елон Маск или дури Марк Закерберг, тој е моторот на компанијата OpenAI – креатор на сензационални производи со вештачка интелигенција
како што се DALL-E и ChatGPT. Токму поради нив интернет хегемонот Google мора да ги преиспита своите планови за опстанок во услови на пазарна катастрофа.

Вундеркинд

Сем Алтман научил да програмира, да го склопува и расклопува семејниот компјутер Macintosh уште на 8-годишна возраст. Дигиталниот свет станува негово засолниште. Во собите за разговор на AOL, тој наоѓа со кого да разговара и е пријатен. „Да растеш геј на Средниот Запад кратко по 2000 година не беше најдоброто нешто“, изјави тој за Њујоркер (цитатот со гас-маските е од истиот напис).

Тој „се откри“ на 16 години – како одговор на постапките на христијанските екстремисти кои бојкотираа настан во неговото училиште посветен на сексуалноста. Целиот живот на Алтман е исполнет со храбри одлуки со далекусежни последици далеку над него.

По две години студирање компјутерски науки на Стенфорд, тој и двајца негови колеги студенти се откажаа за да ја создадат својата мобилна апликација Loopt за споделување локација со пријателите. Проектот е еден од првите поддржан од акцелераторот Y Combinator со 6.000 долари по основач. Во истата „серија“ е и Reddit“, потсетува Business Insider.

На крајот, Loopt беше продаден за 43 милиони долари во 2012 година. Со дел од парите, Алтман создаде инвестициски фонд во кој учествуваше и милијардерот Питер Тил. Следат инвестиции во други стартапи. Во 2014 година, тогаш 28-годишниот технолошки претприемач беше избран за претседател на Y Combinator. Следуваа предавања на познатиот Стенфорд, место во „30 Under 30 на Forbes“ и голема промена во фокусот на акселераторот.

Така, сè повеќе старт-ап компании од инженерската и научната сфера почнаа да добиваат финансии. Сем Алтман не крие дека сака еден ден да има своја компанија за нуклеарна енергија. Тој инвестираше 375 милиони во Helion Energy, која работи на полето на термонуклеарната фузија. Тој за TechCrunch вели дека тоа е „повеќе од инвестиција“ за него, а има само уште еден проект, кој одзема толку многу од неговото време.

OpenAI

Во 2015 година, Сем Алтман и Елон Маск создадоа компанија со не толку деловна цел – да се погрижат вештачката интелигенција да не го уништи човештвото. „Разговаравме за тоа што можеме да направиме за да обезбедиме добра иднина. Можеме да застанеме на страна, да повикаме на повеќе регулативи или би можеле да учествуваме со вистинската структура и луѓе кои се длабоко загрижени дали развојот на вештачката интелигенција е корисен за човештвото“, рече тој за NYT.

OpenAI собира 1 милијарда долари од голем број големи имиња во Силиконската долина. Меѓу нив е и Питер Тил, со кого Алтман во тоа време работеше во Y Combinator. Сепак, по изборите во САД во 2016 година, тензијата меѓу нив стана јавна – едниот (Тил) е поддржувач на политиката на Доналд Трамп, додека другиот (Алтман) има отворено прогресивни ставови.

Тие престанаа да работат заедно во 2017 година. Сем Алтман се повлече од функцијата претседател на стартап акцелераторот во 2019 година за да се фокусира на OpenAI, на која подоцна ќе стане извршен директор. Во исто време, на еден настан го прашуваат како мисли дека компанијата ќе оствари профит. „Искрено, немаме поим“, е искрениот одговор.

Всушност, има идеја. По летот до Сиетл на состанок со шефот на Microsoft, Сатја Надела, доаѓа нова инвестиција од 1 милијарда долари, но и петти најмоќен јавен суперкомпјутер кој ги овозможува сложените јазични модели на компанијата.

Нивните најпознати апликации се DALL-E, кој создава слики по опис, и навидум сезнајниот четбот ChatGPT. Стана најбрзо растечкиот дигитален производ во историјата со 100 милиони месечни активни корисници само два месеци по неговото лансирање. И двата се базирани на моделот GPT-3, кој постои од 2020 година. Неговиот уште помоќен наследник, GPT-4, е веќе на хоризонтот.

Сем Алтман не е бомбастичен во своите оценки. Во декември, тој коментираше дека ChatGPT е „екстремно ограничен, но доволно добар во некои работи за да остави лажен впечаток на големина“ и дека не е многу добра идеја да се користи за проверка на фактите.

Што е следно?

Очигледно Microsoft не се согласува баш со второто. ChatGPT веќе прави автоматски белешки за состаноци во платената верзија на Teams, ќе го напојува пребарувачот ChatGPT за неколку недели, а многу други технологии веќе се активно интегрирани во платформата за облак Azure за деловни потреби. Во меѓувреме, за 20 долари месечно, ChatGPT Plus им нуди на сите напредни побрзи одговори, нова функционалност и многу повеќе.

Да можеш да го разбереш прашањето поставено од корисникот и да му дадеш вистински одговор – не 2 страници оптимизирани врски за оптимизација без ништо корисно е кошмар за една компанија: Google. Монополистот за онлајн пребарување за прв пат по 20 години заостанува во сопствената игра.

Компанијата има свој развој на вештачката интелигенција, но одби јавно да го покаже поради етички причини. Сега е под силен притисок од инвеститорите и потрошувачите да им го покаже час поскоро. Дури и креаторот на Gmail неодамна коментираше дека четботите како ChatGPT можат да го уништат бизнисот на Big G буквално за неколку месеци. Во меѓувреме, се чини дека секоја технолошка компанија во светот моментално работи на решенија за вештачка интелигенција.

„Мислам дека е преголем за една компанија. Всушност, се надевам дека има вистински екосистем, тоа е нешто подобро. Мислам дека треба да има неколку генеративни ВИ низ светот во некоја фаза.

„Мило ми е“, изјави Алтман за Forbes во неодамнешното интервју.

Тој сè уште не мисли дека го создал „убиецот“ на интернет пребарувачот, но мисли дека системите со вештачка интелигенција еден ден може да го заменат. Тој гледа понатаму: „Она што навистина ме возбудува кај овие модели е тоа што не е како „Како да го замениме најавувањето и пребарувањето на веб?“, туку во насока Како тотално да се направи различно и покул ?“.

Всушност, според неговите критериуми, ChatGPT не е генеративната вештачка интелигенција што тој се стреми да биде: „Не сме супер блиску (…) Нема да има кристално јасен момент (кога ќе го постигнеме тоа) – тоа ќе биде постепена транзиција“.

За што го користи Сем Алтман неговиот ChatGPT? „Сумирањето беше исклучително успешно за мене, многу повеќе отколку што мислев дека ќе биде. Фактот дека можам да добивам долги написи или дискусии преку е-пошта на овој начин е многу покорисно отколку што мислев. Исто така, способноста да прашувам многу чудни прашања за програмирање или добивање помош за дебагирање прави да се чувствувам како да имам супер талентиран програмер со кој можам да разговарам“, одговара тој.

Човекот кој е најголемата закана за интернетот каков што го знаеме, не дозволува да се фотографира за неговото интервју за Forbes. И во него, како и во другите публикации, тој не зборува за неговата лична состојба. Познато е дека поседува два суперавтомобили на Мекларен и сака да управува со авиони.

Како и да е, неговата компанија ќе има сè поголема глобална тежина и, како што стана јасно погоре, дури и да дојде крајот на светот, Сем Алтман има скривалиште. Тој, исто така, се погрижи да има со кого да разговара за програмирање.

Слични содржини