Колку банани смеете да изедете во текот на денот?

од Nikola Popovski

Дали и колку се бананите здрави за нашиот организам? Ова прашање мачи многу луѓе, кои со задоволство би се предале на задоволството да уживаат во ова овошје.

За некои тие се идеална закуска која содржи доволно хранливи материи, додека други веруваат дека прејадувањето банани може да доведе до зголемување на телесната тежина и други здравствени проблеми. Тогаш кому треба да му се верува?

Вистинската вистина е дека бананите се многу здрави и одличен извор на хранливи материи како што се магнезиум, калциум, калиум, витамин Ц и витамин Б6, а исто така се многу богати со влакна, пишува City Magazine.

Една банана со тежина од 100 грама има околу 89 калории и содржи:

– 22,8 гр. јаглени хидрати

– 2,6 гр. влакна

– 5,4 гр. скроб

– 12,2 гр. шеќер

– 1,1 гр. протеини

– 8,7 мг. витамин Ц

– 5 мг. калциум

– 27 мг. магнезиум

– 358 мг. калиум

– 74,9 гр. вода

Најголем дел од енергетската вредност на бананите доаѓа од јаглехидратите, додека тие содржат многу мала количина на протеини и масти. Токму поради тоа, тие сами по себе не се идеален оброк, поради што најчесто се консумираат како ужина. Нутриционистите препорачуваат да се комбинираат со храна богата со протеини и здрави масти, како што се јаткастите плодови, путер од кикирики или тврдо варено јајце.

Бананите генерално не се опасност за вашата линија, но како и со другите намирници, треба да бидете внимателни и да ги јадете умерено, особено ако не сте многу физички активни. Па кој е одговорот на прашањето во насловот? Според експертите, не постои фиксен број на банани кои секој човек треба да ги јаде во текот на денот. На некои луѓе им треба повеќе енергија, поради што можат и треба да јадат повеќе банани. Секако, доколку го јадат само ова овошје, ќе бидат лишени од друга здрава храна која на човечкото тело му ги обезбедува потребните хранливи материи, недостапни или достапни во мали количини во бананите. За другите, доволно е да изедете половина или цела банана во текот на денот.

Имајќи го сето ова на ум, препорачливо е да се ограничите на една или две банани дневно, пишува „City Magazine“.

Исто така, би било добро да оставите доволно време помеѓу две порции, за во меѓувреме да имате доволно простор во стомакот за друга здрава храна. Нема да ви наштети да ја надминувате оваа количина банани на дневна основа од време на време, но внимавајте тоа да не ви стане навика.

Слични содржини