Кошаркарите ја совладаа Данска во претквалификациите за ЕП 2025

од Берта Китинска
174 прегледи

Македонската машка кошаркарска репрезентација со победа ги отвори претквалификациите за пласман на Евробаскетот 2025, откако вечерва во неизвесен натпревар триумфираше на гостински терен против Данска со 73-70 (34-29).

Избраниците на селекторот Александар Јончевски беа во резултатска негатива по првата четвртина (14-18), но го кренаа нивото на игра во втората четвртина која ја решија во своја корист со 20-11 и заминаа на полувреме со предност од пет поени.
Во продолжението на играта, поточно, во 28.минута, по тројката на капитенот Стојановски, се стекнавме и со најголемата предност (31:24). Но се чини дека и премногу лесно, им дозвооливме на Данците брзо да се вратат. Со две ситуации „два плус еден“, домаќините дојдоа на само еден поен негатива (28:29).

Но во вистинско време, Димитријевиќ му „се врати“ на поентирањето. По неговата тројка, и 15. поен во полувремето, дојдовме до предност од (34:29). Добро го стартувавме второто полувреме, во кое со втората тројка на Ѓуроски, дојдовме до плус 8, (41:33). Но уште еднаш дозволивме Данска да врати двојно, со две „врзани“ тројки го натераа слекторот Јончевски на нов тајм-аут.

Но во последната минута беше одново нерешено (70:70), откако Димитријевиќ положи од не баш идеална ситуација. И остави 24.секунди за конечно решение на овој меч.

Во рамки на второто коло Македонија в недела во Скопје ја пречекува Словачка.