Косово е во срцето на целото мое семејство, рече Бајден

од Nikola Popovski

Во врска со одлуката на косовската претседателка Вјоса Османи постхумно да му додели медал на синот на Бајден, Бо, за неговиот придонес во напредокот на Косово, Бајден рече дека тоа е „голема чест“ за целото негово семејство и „им значи многу“.

– Бо се заљуби во Косово, каде што отиде доброволно пред 20 години, за да ја поддржи независноста на Косово и вашата нова демократија и, над се, владеењето на правото. Во тоа време, Косово имаше свежи рани од војната и децении на тоталитарно владеење – рече Бајден.

Во пораката објавена денеска што ќе се емитува в недела, на доделувањето на медалите, Бајден рече дека уште пред 20 години Бо „можел да види што може да се направи“ на Косово и дека „иднината е можна“ за Косово.

– Тој можеше да види дека иднината е можна за вашата горда земја, затоа беше толку посветен да обезбеди темелни истраги за воените злосторства. Тој сакаше да му помогне на Косово да изгради фер судски систем, способен да донесе правда и помирување, по период во кој (поранешниот српски лидер) Слободан Милошевиќ беше суров кон вашата земја, рече американскиот претседател.

Тој, исто така, изјави дека со прифаќањето на медалот во име на неговиот син, „сака да укаже на неверојатниот напредок што Косово го постигна во последните 20 години“.

– Останува уште да се работи, во борбата против корупцијата, во заштитата на правата на етничките и верските малцинства, во градењето позитивни односи со соседните земји и во зајакнувањето на економскиот развој. Ве уверувам дека САД ќе останат сигурен партнер на Косово – додаде Бајден.

Тој исто така рече дека целото семејство Бајден е „длабоко трогнато“ од одлуката на властите во Приштина да го именуваат патот во близина на базата Бондстил по Бо Бајден во 2016 година, една година по неговата смрт.

Бо Бајден, државен обвинител во државата Делавер, почина во 2015 година на 47 -годишна возраст, од тумор на мозокот.

Тој беше во Косово во 2001 година за да помогне во воспоставувањето судски институции и владеењето на правото.

На свеченоста во неделата, чиј домаќин е Османи, медалот ќе го преземе американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет. Популарен косовски пејач ќе изведе песни од групата „Колдплеј“, една од омилените на Бо Бајден, наведува американската телевизија Ен -Би -Си.

Слични содржини