Костовски: Горди сме што ги усвоивме заклучоците од кои што произлезе Договорот со Фронтекс на македонски јазик

од Nikola Popovski

Советот на ЕУ донесе одлука Северна Македонија да го потпише Договорот за гранично управување попознат како Фронтекс. Сето ова е благодарение на заклучоците усвоени овде во Собранието од страна на пратениците од мнозинството предводено од СДСМ. Одлука во која не учествуваа ВМРО и Левица, вака пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски ја оценува вчерашната одлука во Брисел.

Според него, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по налог на Христијан Мицкоски тогаш побегнаа, со денови овде во Собранието лажеа и клеветеа, се закануваа и на крајот не гласаа по однос на заклучоците.

-Како пратеничка група горди сме што дадовме придонес во евроинтегративниот процес и што ги усвоивме заклучоците. Одлуката на Советот на ЕУ е потврда дека тие заклучоци се почитуваат и се гарант за македонскиот јазик и идентитет, рече Костовски на прес-конференција.

Србија, Албанија и Црна Гора имаа договори со Фронтекс од регионот, а Северна Македонија беше соочена со бугарското вето речиси три и пол години поради македонскиот јазик.

Бугарија не го признава македонскиот јазик како посебен и го блокираше овој договор меѓу Унијата и Северна Македонија од јуни 2019 година.

Официјална Софија претходно побара сите договори меѓу ЕУ и Северна Македонија да се потпишат со формулата „македонски јазик според Уставот на Северна Македонија“, со што ние не се согласувавме, па не можеше да склучи договорот со Фронтекс.

Слични содржини