КРАЈ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА: Се огласи официјален Кремљ

од Nikola Popovski

Руската влада сè уште не одредила точен датум за завршување на националната делумна мобилизација, изјави во петокот на новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Официјалниот претставник мислеше на изјавите на претседателот Владимир Путин минатата недела, во кои тој рече дека уписот на воените резервисти ќе биде завршен за „приближно“ две недели.

Песков одби да понуди дополнителни информации, наведувајќи: „Нема временска рамка што би била попрецизна“. „Некои региони веќе го завршија процесот на нивно ниво, во некои региони продолжува делумната мобилизација“, рече тој.

Путин нареди делумна мобилизација на војниците во Русија на 21 септември.

Министерството за одбрана тогаш објави дека планира да ја зголеми силата на постојаната војска за околу 300.000 луѓе. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу на 4 октомври објави дека го надминал стандардот од 200.000 војници во процесот на упис.

Рускиот претседател објави крај на мобилизацијата за неколку недели за време на прес-конференцијата во Астана, Казахстан, минатиот петок.

Песков ги коментираше и тврдењата дека дел од мобилизираниот персонал биле испратени на првата линија без соодветна обука, а некои го загубиле животот.

„Немаме никакви детали, но сите ги видовме тие извештаи. Тие секако ќе бидат истражени“, рече тој и додаде дека во овој случај Министерството за одбрана е надлежен ресор на Владата.

Слични содржини