Кралот Чарлс ја објави првата фотографија со своите наследници по крунисувањето

од Radmila Tasevska

БРИТАНСКИОТ крал го одбележа крунисувањето објавувајќи нова фотографија со двајцата наследници, престолонаследникот Вилијам и неговиот син, принцот Џорџ. Фотографијата е направена во собата на тронот на Бакингемската палата на денот кога тој беше крунисан.

Кралот седи во центарот на еден од троновите во 1902 година направени за идниот крал Џорџ V и кралицата Марија. На фотографијата кралот е во мантија и со царската државна круна, а во рацете држи кралско јаболко и жезол со крст. На фотографијата Вилијам и Џорџ стојат од двете страни на кралот и се смешкаат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

 

Во петокот беше објавена друга фотографија на која се гледаат Чарлс и Камила сликани во собата на тронот на Бакингемската палата на денот на крунисувањето. На третата фотографија е прикажан насмеаниот принц Џорџ, како и внуците на кралицата Фреди Паркер Боулс, Гас Лопес и Луис Лопес и правнук Артур Елиот.

Кралицата Камила е опкружена со нејзината сестра Анабел Елиот, а кралот е опкружен со Маркионес од Ландсдаун – која е назначена во кралското домаќинство како придружник на кралицата во 2022 година. Фотографиите се направени од Хју Барнард, кој ја сними и свадбата на Чарлс и Камила во 2005 година.

Слични содржини