Актуелно
Почетна / Сцена / Кралското семејство сè повеќе се плаши дека ќе се откријат тајни што ќе ги засрамат

Кралското семејство сè повеќе се плаши дека ќе се откријат тајни што ќе ги засрамат

Богаташката на Велика Британија, Гислан Максвел, беше уапсена во четвртокот под обвинение дека регрутирала малолетни девојчиња за нејзиното поранешно момче, американскиот милијардер Џефри Епштајн, кои сексуално ги злоупотребувал и ги нудел на нејзините богати клиенти.

Максвел е обвинета за употреба на „предаторски техники“ – таа најпрво се дружела со девојчињата, а потоа ќе ја искористувала нејзината доверба за да ги подведува на осудениот педофил Епштајн, кој почина во затвор минатиот август додека чекаше судење за истите злосторства.

Во обвинението се тврди дека од 1994 до 1997 година, таа измамила три неименувани девојчиња, од кои најмладата имала само 14 години. Иако сè уште не се огласила, таа претходно негираше дека има такви обвинувања. Апсењето на Максвел може да биде голем пресврт во случајот против Епштајн.

Жртвите на починатиот финансиер и нивните адвокати тврдат дека тој не би можел да развие шема за трговија со малолетни девојчиња без помош од соработници. Максвел со години беше главна фигура во таа шема, според судските изјави на бројни жртви на Епштајн, од кои најгласна беше Вирџинија Робертс. По неколкумесечните шпекулации за нејзиното место, Максвел беше уапсена во четвртокот наутро во Њу Хемпшир. ФБИ не кажа колку долго ја следела Максвел и каде се движи. Епштајн, наводно, имал неколку асистенти кои регрутираат девојчиња.

Некои од овие жени велат дека биле жртви на злоупотреба сами, па обвинителите се соочуваат со сложено прашање дали да покренат обвиненија против нив. Максвел никогаш не пријавил дека Епштајн ја злоупотребувал, а по разделбата со него, таа останала во неговиот најблизок круг пријатели. Максвел е обвинета за шест обвиненија: заведување на малолетни лица за незаконски сексуални активности, превоз на малолетни лица со намера да се занимава со сексуална активност, две точки за заговор поврзани со претходни обвиненија и две точки за обвинение за лажење под заклетва за време на сослушувањето во 2016 година против Епштајн.

Клучна работа, која ќе влијае на нејзиниот притвор е да фрли светлина врз злосторствата што се случија во текот на 90-тите години. Обвинението против Епштајн содржи низа обвиненија дека од 2002 до 2005 година, тој ги измамил и сексуално злоставувал девојчиња во неговите резиденции во Њујорк и Палм Бич. Наводните злосторства на Максвел се случиле во средината на 90-тите години, кога таа била во тесна професионална и лична врска со Епштајн.

По смртта на Епштајн, која беше обележана како самоубиство, сите претпоставуваа кои имиња ќе излезат за време на судењето, бидејќи богатиот човек беше опкружен со моќни пријатели за време на неговиот живот, вклучувајќи ги и американскиот претседател Доналд Трамп, поранешниот претседател Бил Клинтон и британскиот принц Ендру.

По апсењето на Максвел, помладиот син на британската кралица Елизабета се најде во центарот на вниманието повторно и под притисок да даде изјава за ФБИ. Обвинителите, кои детално го презентираа обвинението пред медиумите, повторно го повикаа принцот Ендру да контактира со нив. Извор близок до принцот рече дека неговите адвокати двапати комуницирале со Министерството за правда на САД двапати во последниот месец. Британскиот принц никогаш не го криел своето пријателство со Максвел, ниту пак го запознал со Епштајн.

Тој се најде во центарот на скандалот кога Вирџинија Робертс јавно изјави дека е принудена да има сексуални односи со него кога имала само 17 години. Иако тој ја негираше вината, се зголемуваат докази за блиска врска меѓу него и Епштајн, дури и откако финансиерот беше осуден за педофилија во 2007 година. Принцот Ендру мораше да се откаже од своите кралски должности поради скандалот. Сега сите чекаат што ќе се случи по „падот“ на Максвел и дали конечно „макрото од високото општество“ конечно ќе го посоч принцот. Гислан Максвел, ќерка на британскиот тајкун Роберт Максвел, успеа да се скрие во луксузот за сите осум месеци додека се криеше од полицијата. Според „Дејли мејл“, таа отишла во „екстремните граници“ во обид да остане под радарот.

Таа беше уапсена во вила вредна милион долари, која ја купи во декември минатата година, но која ја плати во готово за да ги покрие своите патеки. Пред тоа, таа ја менуваше локацијата цело време. Таа ја смени својата адреса за е-пошта, како и нејзиниот телефонски број, и регистрираше нов број под името „Г Макс“. Таа користела лажни имиња за сите нарачки што ќе ги направи. Исто така, ги подели сите свои пари помеѓу 15 различни банкарски сметки, чиј вкупен биланс се движеше од неколку стотици илјади долари до 20 милиони.

Не се знае колку долго ја следеше ФБИ. Како што се наведува, таа нема да може да биде пуштена со кауција заради поседување на три пасоши и „меѓународниот животен стил“, поради што постои голем ризик таа да избега од земјата. Таа се соочува со затворска казна до 35 години.

loading...