Кремљ: Авторитетот на Путин е колосален – тој е еден од главните светски лидери

од Stefanija Kuzmanovska

Авторитетот на претседателот на Русија во светот е колосален, Владимир Путин сега е еден од главните светски лидери, истакна портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакнувајќи дека рускиот лидер го слушаат и на Западот, иако имаат тенденција да го демонизираат.

„Претседателот во моментов е еден од главните светски лидери. Тој е еден од најавторитетните, најобразованите и искусни шефови на држави во светот“, изјави Песков за телевизијата „Русија 1“.

Портпаролот истакна дека Путин „има многу голема публика на колективниот Запад“ и дека „тие не се обожаватели на Путин, туку се повеќе склони кон сатанизација“.

„Но, поголемиот дел од светот „има сосема поинаков однос кон нашиот претседател“, додаде тој.

Киев ќе мора да ја препознае моменталната реалност

Песков додаде дека Украина можела да склучи мировни договори со помалку негативни последици, но тоа не го сторила во март 2022 година.

„Секој начин (пристоен излез од ситуацијата) ќе биде сè потежок за колективниот Запад и за Украина, бидејќи Украина можеше да постигне мировни договори во март (2022 година) со помали последици, но тоа не го направи. Поточно, таа го направи, а потоа на барање на Англосаксонците се откажаа од резултатите од преговорите. Сега, ако почнат такви преговори, има сосема поинаква реалност и таа поинаква реалност, без разлика колку е болна за режимот во Киев, ќе треба да се препознае“, наведе Песков.

Како што додаде, важно е Русија и рускиот претседател да ги постигнат целите на специјалната воена операција. Тие цели беа актуелни и пред почетокот на операцијата, а рускиот претседател постојано предлагаше соодветните грижи на руската страна да се решаваат со политички и дипломатски средства.

Интервјуто на Путин со Такер Карлсон беше објавено ноќта на 9 февруари. Значаен дел од двочасовниот разговор беше посветен на украинскиот конфликт и односите на Русија со Соединетите Американски Држави, НАТО и со Западот воопшто, пренесува „Спутник“. Самиот новинар претходно изјави дека веќе се обидел да направи интервју со рускиот лидер минатата година, но американските власти му забраниле.

Слични содржини