Актуелно
Почетна / Магазин / Куќа готова за само 48 часа! Може да лебди и поевтина е за половина од класичната (ВИДЕО)

Куќа готова за само 48 часа! Може да лебди и поевтина е за половина од класичната (ВИДЕО)

Тимот од Чешка дизајнираше и разви 3Д печатница со што се намалуваат емисиите на јаглерод диоксид за 20 проценти. Можеби уште подобар факт е дека неговата изградба трае само 48 часа.

Покрај тоа, оваа футуристичка куќа исто така може да лебди.

Патем, градежната индустрија произведува 39% од емисиите на јаглерод диоксид во светот, а авијацијата, на пример, два проценти. Ако градежните материјали и стратегиите не се променат наскоро, тогаш оваа индустрија ќе продолжи значително да влијае на планетата и климатските промени.

Еколошката куќа е подготвена за 48 часа, а процесот е седум пати побрз од традиционалните методи, а секако 50 проценти поевтина.

Тимот кој стои зад проектот „Првок“ користи Скулна роботска рака што отпечатоци од 15 см материјал во секунда.

Куќата се состои од спална соба, дневна соба, купатило и кујна. Гаранцијата е 100 години.

loading...