Кулеба на Генералното собрание на ОН: „Целта на Русија е да ја уништи Украина“

од Stefanija Kuzmanovska

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска на Генералното собрание на ОН изјави дека Русија сака да ја „уништи“ неговата земја, додека највисоките западни дипломати ја искористија говорницата да го нападнат лидерот на Кремљ Владимир Путин, во пресрет на втората годишнина од војната.

Се чини дека нема крај на руската војна во соседна Украина, а конфликтот ефективно е во ќор-сокак, јавува ДПА.

Тој исход е во целосна спротивност со очекувањата на Кремљ дека нивните цели би биле постигнати во рок од неколку недели по целосната инвазија, која Русија ја почна на 24 февруари 2022 година.

„Целта на Русија е да ја уништи Украина и тие се прилично отворени за тоа“, рече Кулеба во Њујорк.

„Единствената причина за оваа војна беше и останува руското негирање на правото на Украина да постои и нејзиното континуирано колонијално освојување“, нагласи тој.

Рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја возврати велејќи дека во регионите на Крим, Доњецк, Луганск и околу Херсон имало референдуми на кои гласачите избрале да се приклучат на Русија.

„Реалноста е дека нема привремено окупирани територии на Украина“, рече тој. Сепак, поголемиот дел од меѓународната заедница не ги признава референдумите, за кои набљудувачите велат дека биле избрзани и наместени.

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, во меѓувреме ја спомена минатонеделната смрт на противникот на Кремљ, Алексеј Навални, за дополнително да ја критикува Русија.

„Претседателот Путин одново и одново докажува дека нему човечките животи не му се важни – ниту во странство, ниту дома, каде што сега не се ни оддалечува од апсење на руски деца затоа што положиле цвеќе за да ја оплакуваат смртта на Алексеј Навални“, рече таа.

Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Камерон, додаде: „Ова не е човек кој бара компромис. Наместо тоа, ова е нео-империјалистички насилник кој верува дека моќта е исправна. Мора да ја препознаеме цената на откажувањето. Путин рече дека нема да има мир додека не се постигнат целите на Русија“.

Двајцата западни дипломати претходно искористија настан на Вол Стрит Џурнал за да ги повикаат САД да не ја намалуваат својата поддршка за Украина во поглед на натамошната финансиска помош за Киев.

Новиот пакет помош на САД, кој вклучува 60 милијарди долари за Украина, веќе го помина Сенатот, но во моментов се чини малку веројатно дека ќе помине низ Претставничкиот дом, бидејќи републиканците одолговлекуваат под притисок на поранешниот претседател и сегашен кандидат, Доналд Трамп.

Слични содржини