Куман прочита изјава и ја напушти прес-конференцијата (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Барселона претрпе тежок пораз од Баерн во Лигата на шампионите со резултат 3:0, а потоа Гранада го напушти стадионот „Камп Ноу“ непоразена (1:1), а Барса беше таа која успеа да се спаси од пораз во 90. минута.

Холандскиот стручњак, Роналд Куман се појави пред печатот со подготвена изјава на хартија, која ја прочита и веднаш ја напушти салата.

Тој не сакаше да одговара на прашања од претставниците на медиумите, туку само рече: „Клубот е во ситуација на реконструкција со мене. Финансиската состојба е поврзана со спортот, што значи дека мораме да го обновиме тимот без големи инвестиции. На фудбалот му е потребно време, млади луѓе за две години можат да станат светски sвезди. Добро е што младите играчи ќе ги имаат истите можности како Чави и Иниеста, но за тоа е потребно трпение. Ќе биде голем успех ако постигнеме висок пласман во Примера. Не можете да очекувате чуда во Лигата на шампионите“, прочита Куман и ја напушти салата.

Следи натпревар против Кадиз, кој може да биде последен за него доколку не запише триумф.

Барса моментно се наоѓа на осмата позиција во Примера со осум бода.

Слични содржини