Курти: Нема брзање со дијалогот, ЕУ треба да ја „притисне“ Србија

од Берта Китинска

Премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, денеска побара од опозицијата консензус во врска со дијалогот со Белград и го повтори ставот дека не треба да се брза со дијалогот.

Тој на сесијата на собранието во Приштина, на која треба да го претстави извештајот за тековниот тек на дијалогот, рече дека нема потреба да се брза со дијалогот и дека зависи од тоа дали Белград ќе ја признае независноста на -навикан Косово, пренесува Коха.Курти исто така рече дека времето мора да ја смени реалноста во Србија и дека таа, како што вели, „ги признава злосторствата што ги сторила“.

„Зошто би брзале. Ние сме независни, а времето мора да ја смени реалноста во Србија. Исто така, дијалогот е нарушен од асиметричниот пристап на ЕУ и фактот дека напредокот во дијалогот е поврзан со напредокот на европскиот пат “, Рече Курти.

Тој исто така смета дека ЕУ треба да „изврши притисок“ врз Србија и дека договорот со Белград е „проблематичен“ сега кога започнува изборниот циклус во важните центри за донесување одлуки.

Курти додаде дека двете страни треба да бидат еднакви на преговарачката маса.

„Би сакал да имам консензус и да не ја третирам нашата земја како заложник на спорот со Србија“, рече Курти, додавајќи дека станува збор за „вештачка вонредна состојба што предизвика голема штета и сè уште ни предизвикува штета“

Слични содржини