Лазаров останува играч и селектор на С. Македонија

од Vladimir Zorba

Северна Македонија беше толку малерозна на ЕП до таа мера што нашиот најдобар играч, како и селектор, Кирил Лазаров, отпадна од списокот ден пред почетокот на континенталниот шампионат. Не сакаше еден од најдобрите десни бекови во светот да ја заврши репрезентативната кариера како повреден, па реши да ја продолжи во квалификациите за СП, во кои ќе биде и селектор на својата земја.

Ако судбината не одигра сурово со фантастичниот десен бек, Лазаров сигурно ќе ја завршеше репрезентативната кариера по актуелното Европско првенство.

Но, лошиот настап на репрезентацијата, сите три порази, како и отсуството на најдобрите играчи поради коронавирусот, го принудија Лазаров да ја продолжи играчката кариера во репрезентативниот дрес.

Покрај Кирил Лазаров, репрезентативната кариера ќе ја продолжи и Филип Миркуловски кој сигурно ќе му биде на располагање на селекторот за квалификациите за следното Светско првенство.

Миркуловски е асистент во стручниот штаб на репрезентацијата на Северна Македонија, но доколку има потреба ќе игра и за репрезентацијата на патот кон пласман на следното Светско првенство.

И двајцата ја потврдија оваа вест по последниот натпревар против Данците на ЕП 2022. Квалификациите за СП 2023 ќе стартуваат во март, а Северна Македонија ќе мора да прескокне две пречки на патот кон Мундијалот.

Ждрепката за баражот е пред крајот на ЕП 2022 во Будимпешта, а натпреварите од првата квалификациска фаза ќе се играат од 14 до 20 март.

Слични содржини