ЛЕБРОН ГО КУПУВА МБАПЕ?! Почетино најави шокантен мегатрансфер

од Vladimir Zorba

Со месеци, па дури и подолго, се шпекулираш за идниот клуб на Килијан Мбапе.

Ѕвездата на Пари Сен Жермен скоро сигурно го напушта „Паркот на принцовите“, Реал беше истуркан во преден план како најверојатна дестинација на младиот Французин.

Сепак, тренерот на Париз, Маурисио Почетино, најави комплетно шокантен мегатрансфер.

Аргентинскиот стручњак откри дека Французинот во последно време се повеќе се распрашува за Премиер лигата и Англија и дека е голем обожавател на најквалитетната лига во светот.

Иако Почетино не ја именуваше Премиер лигата, две причини укажуваат дека станува збор за Ливерпул. Првиот е прилично едноставен, Ливерпул е досега единствениот англиски клуб кој изрази интерес да го донесе Мпабе во своите редови. Другите, сопствениците на Ливерпул, односно американската престолнина, како и Леброн Џејмс, кој има сопственички удел, интензивно работат на доведување на една голема фудбалска sвезда која би го „разбудила“ заспаниот гигант од „Енфилд Роуд“.

Ова изгледа како добитна комбинација за обете страни, но останува да видиме дали желбите и плановите ќе се совпаднат.

Слични содржини