Актуелно
Почетна / Спорт / Лејкерси го добија дербито на Западот против Хјустон (ВИДЕО)

Лејкерси го добија дербито на Западот против Хјустон (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс синоќа запишаа победа во дербито на Западната конференција. „Езерџиите“ ги победија „ракетите“ од Хјустон со 124: 115, иако заостануваа со 6 поени на паузата, но успеаја да направат пресврт по 32:17 во третата четвртина.

Тимот од Калифорнија покажаа цврста одбрана, принудувајќи го противникот да промаши 14 од првите 16 удари во третата четвртина.

Леброн Џејмс, кој заврши со 31 поен и 12 асистенции, имаше главен придонес за пресвртот. Кајл Кузма додаде 23 поени, додека Дани Грин и Кентавиус Калдвел-Поуп завршија со по 20.

За Хјустон, ѕвездите Расел Вестбрук со 35 поени и Џејмс Харден со 34 беа најефикасн, но тоа не беше доволно за победа на домашен терен.

Резултати од НБА

Њу Орлеанс – ЛА Клиперс 130: 133
Бруклин – Милвоки 97: 117
Бостон – Феникс 119: 123
Атланта – Детроит 103: 136
Њујорк – Филаделфија 87:90
Чикаго – Кливленд 118:116
Минесота – Торонто 112:122
Хјустон – ЛА Лејкерс 115:124
Голден Стејт – Орландо 109: 95
Оклахома – Портланд 119: 106
Јута – Сакраменто 123: 101

 

loading...