Лекар од ковид-болница објави видео и испрати сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски

од Берта Китинска

Доктор од Мисури објави видео во кое симулира како изгледаат  последните сцени што ги виделе пациенти кои умирале од коронавирус.

Тој го објави видеото во обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Д-р Кенет Реми за Би-Би-Си изјави дека носењето маска не е толку  непријатно за разлика од тоа ако ви  „стават  парче пластика во дишните патишта“.

„Вака изгледа кога дишете 40 пати во минута, кога нивото на кислород е значително под 80“, го предупреди тој докторот на видеото објавено на Твитер.

 

Слични содржини