Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Газдите кои ја затаија државната помош ако ја исплатат до денеска, ќе куртулат од казните

На работодавачите  кои ја затаија државната помош и не ги исплатија парите на работниците Владата им дава шанса до денеска да им ги исплатат парите на своите вработени. Генералниот секретаријат реши да им остави простор на газдите до денеска да избегнат кривична одговорност. „Во понеделник ќе ја доставиме листата до …

Повеќе

Нови 113 случаи, починаа шест пациенти позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 35 -Куманово 12 -Штип 23 -Прилеп 1 -Тетово 5 -Струга 1 -Битола 7 -Охрид 6 -Гостивар 15 -Кочани 2 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 2 -Македонски Брод 1 -Валандово 1 -Виница 1 Починати …

Повеќе

Скопје, Штип и Куманово со најголем број активни преносители на Коивд 19

Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а починаа 511. Вкупно се направени 108384 тестирања за Ковид -19. Се уште најмногу нови случаи се бележат во Скопје, каде во …

Повеќе

Пехчевци и валандовци се безбедни – нема активни „корона-бомби“

Пехчево и Валандово се два македонски града кои немаат ниту еден активен случај на Ковид 19. Досега во овие два македонски града се регистрирани по 6 позитини лица, но активни преносители на коронавирусот нема. Од министерството за здравство денеска информира дека R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд …

Повеќе

Вирусот се уште е активен кај 3.589 граѓани во земјава

Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега се направени вкупно 106.877 тестирања на Ковид -19. Од петте починати, еден од Скопје (52 г.), двајца од Куманово (55 г. …

Повеќе

Вкупно 505: Во изминатите 24 часа починаа петмина од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања,  регистрирани се 75 нови случаи. Денеска починаа 5 лица, пациент од Скопје (52г.), два пациенти од Куманово (55 и 82г.), пациент од Гостивар (62г.) и пациент од Охрид (64г.) Четири пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички. Вкупната бројка на …

Повеќе

Во овие два македонски града нема ниту едeн заразен со Ковид-19

Тројца пациенти починаа вчера од вирусот Ковид-19, со што вкупниот број на починати од оваа болест достигна 500. Ковид-19 е најризичен за постарите лица, односно предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, …

Повеќе

Коронавирусот забрзано се шири во Штип, земени 130 контролни брисеви

Штип и денеска со двоцифрена бројка на заразени. Во здравствениот билтен се регистрирани вкупно 13 нови пациенти, а се оздравени вкупно 11. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека и денеска се на своите работни места, од утринава имале поголема гужва на пунктот. – Денеска немаме упати …

Повеќе

Починаа три лица од коронавирус, најмладиот е од Скопје на возраст од 44 години

Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19. Починати се тројца пациенти, еден од Битола (73 г.), еден од Демир Хисар (73 г.) и еден од Скопје (44 г.). Сите пациенти се починати во болнички услови. Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во …

Повеќе

Коронавирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Ковид-19 е акутна респираторна болест предизвикана од SARS CoV-2 вирусот што предизвикува поголема смртност кај лица на возраст од над 60 години и кај лица со основни медицински состојби како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. Објектите за долготрајна нега, како што се геријатриските болници, хосписите …

Повеќе