Борел позитивен на коронавирус, откри како се чувствува

од Stefanija Kuzmanovska

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска соопшти дека е позитивен на тестот за ковид и дека мора да го одложи своето патување во Кина планирано за 13 април, каде што требаше да го подготви самитот ЕУ-Кина.

„Тестиран сум позитивно на Ковид-19 и за жал морам да го одложам моето патување во Кина. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми“, напиша Борел на Твитер.

Тој во Кина требаше да се сретне со кинескиот министер за надворешни работи и министерот за одбрана.

Слични содржини