Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Борел: ЕУ прави сé за да и помогне на Србија во борбата против коронавирусот

Српскиот претседател Александар Вучиќ му пренесе на шефот на надворешната политика на ЕУ, Жозеп Борел, дека Србија смета на помошта на ЕУ во борбата против КОВИД-19, предизвикана од новиот коронавирус, како и во отстранувањето на економските последици,предизвикани од него. Според прес-службата на претседателот на Србија, Борел во телефонскиот разговор рекол …

Повеќе

Борел: Земјите членки на ЕУ да се договорат како ќе го водат процесот на проширување

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вели дека приоритет на неговата работа на чело на европската дипломатија ќе биде приближување на Западниот Балкан кон Унијата, како и постигнување договор во дијалогот меѓу Белград и Приштина. – На прво место мораме цврсто да го врземе …

Повеќе