Почина маж кој беше заразен со Ковид 613 дена и разви повеќе од 50 мутации

од Симе Стоиков

Имунокомпромитиран пациент кој бил инфициран со Ковид-19 вкупно 613 дена, при што развил нов, вискомутиран сој, починал како последица на хематолошки проблеми, открија холандските научници.

Починатиот маж (72) бил вакциниран неколку пати, но немало имунолошки одговор, но се заразил со варијантата омикрон во февруари 2022 година, пренесува Тајм.

Научниците забележаа дека потото развило повеќе од 50 мутации, вклучително и некои кои укажуваат на зголемена способност за избегнување на имунолошката одбрана.

20-месечната инфекција САРС-КоВ-2 е најдолгата позната, велат истражувачите, кои ќе го претстават случајот на медицински состанок во Барселона следната недела.

Иако не беше познато дека неговиот мутантен вирус заразил други луѓе, се нагласува дека продолжените инфекции му дозволуваат на пандемискиот вирус да акумулира генетски промени, што потенцијално создава нови варијанти на загриженост.

Научниците кои ги проучуваат геномските податоци собрани од примероците од отпадните води, пријавиле докази за поединци во заедницата кои фрлаат високомутирани коронавируси повеќе од четири години. Ваквите постојани инфекции, исто така, може да предизвикаат пациентите да имаат продолжени симптоми на Ковид, покажуваат истражувањата.

Слични содржини