Леклер: Темпото на Мерцедес не изненади

од Vladimir Zorba

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, призна дека тој и неговиот тим биле изненадени од темпото што го покажаа возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел во еден круг за време на вчерашниот втор тренинг во Бахреин.

Хамилтон и Расел се најдоа на врвот на табелата на крајот од вториот час од тренингот на Сахир, со предност на седумкратниот шампион од повеќе од две десетинки. Во меѓувреме, Леклер заврши деветти, со 0,739 секунди заостанување зад неговиот иден тимски колега, додека сегашниот тимски колега во „црните коњчиња“, Карлос Саинц ја зазеде четвртата позиција, со 0,395 помалку.

Оваа предност за „сребрените стрели“ доаѓа во услови на очекувања дека тие ќе се борат со брзината во еден круг на сметка на нивното темпо на долга трка. Овие очекувања се причината поради која Ферари беа изненадени од вчерашното рангирање.

„Чувството беше добро, немаше изненадувања од наша страна, што е добро. Немаше лоши и добри изненадувања, се помина според очекувањата. Направив мала грешка на мојот брз круг на вториот тренинг, а овие гуми имаат животен век од само еден круг, па тоа беше тоа. Но, освен тоа, целиот наш фокус ќе биде утре, каде ќе се обидеме да направиме чекор напред. Мерцедесите изгледаат силно, што е изненадување, но не знаеме колку гориво трошеле. Затоа очекувам утре да имам подобра идеја“, изјави синоќа Леклер за медиумите.

Тој, исто така, го привлече вниманието на неговата долга серија во круг каде што успеа да одржи прилично добро темпо.

„Да, таа изгледаше добро. Чувството беше многу добро, повторно се чувствував удобно во болидот и дефинитивно ја започнуваме годината посилно од минатата. Во тоа време, не знаевме кој е оптималниот оперативен прозорец за болидот на првата трка. Тоа не беше случај денес, знаеме каде е тој оптимален прозорец. Сега целиот наш фокус е утре каде ќе се обидеме да ги максимизираме нашите перформанси. Очекувам да бидеме во водство со останатите. Единствената непозната е Ред Бул и колку тие ќе бидат напред. Ќе се изненади ако не сме блиски со другите“, изјави возачот од Монако.

Слични содржини