Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Првиот човек на Ферари, Матиа Биното со јавна порака за приоритетите на тимот за 2021 година – „сакаме да го задржиме Себастијан Фетел, а не да го бркаме Луис Хамилтон“. – Себастијан е наш прв избор. Тоа јасно му беше кажано во разговорите. Него го сакаме, за него размислуваме, нагласи …

Повеќе

Ферари го претставија својот Ф1 болид за 2020 година (фото/видео)

Тимот на Ферари во Формула 1 официјално го објави својот болид за претстојниот шампионат. Оваа година Скудерија ќе учествува во трката број 1.000 во својата историја, и затоа новиот автомобил го носи името „SF1000“. Италијанците станаа првиот тим во Формула 1 кој официјално го објавија својот нов автомобил, додека шампионите …

Повеќе

Првиот Ферари на Шумахер ставен на аукција

Болидот на Ферари 412 Т2 од 1995 година е ставен на продажба со аукција од страна на компанијата „Џирардо и Ко“. Автомобилот беше првиот што го тестираше Мајкл Шумахер како тест возач на Ферари. Во текот на 1995 година, автомобилот го користеше Жан Алеси, кој оствари една победа и заврши …

Повеќе

Ферари го привлече помладиот брат на Леклер

Тимот на Ферари го привлече Артур Леклер, помладиот брат на пилотот во Формула 1, Шарл Леклер. 19-годишниот конкурент веќе е дел од пилотската академија на „Скудерија“ и ќе се натпреварува за силниот тим на Према во 2020 година во регионални и европски првенства. – Чест ми е да објавам дека …

Повеќе

Ферари напреднале со 100 коњски сили од почетокот на хибридната ера

Шефот на Ферари, Матиа Биното, ја истакна во бројка предноста,која нивниот мотор ја имал во 2019 година. Се сметаше дека таа е во редот на 50 коњски сили, но Биното негираше: „Вистината е далеку од тоа. Се работи за не повеќе од 20 КС, што сепак не е малку “. …

Повеќе

Ферари ќе го покаже новиот болид на 11 февруари

Ферари ќе го покаже својот тркачки автомобил за 2020 година на 11-ти февруари. Автомобилот се очекува да има подобар баланс од овогодинешниот, што, сепак, ќе влијае на неговата првична брзина. Тимскиот шеф Матијас Биното изјави дека механичарите посветиле повеќе внимание во аеродинамиката за да го совлада Мерцедес за која било …

Повеќе

Хамилтон веќе е пилот на Ферари, се шегува Фетел

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел се шегува дека Луис Хамилтон веќе е пилот на Ферари бидејќи поседува многу автомобили на „Црните коњчиња“. За време на последната трка во Формула 1 во Абу Даби се појавија шпекулации дека Ферари веќе преговара со Хамилтон за сезоната 2021 година. Самиот Британец не ги …

Повеќе

ФИА го истражува системот за гориво на Ферари

Контроверзиите околу моторот на Ферари не се смируваат, откако од ФИА зеле за анализа дел од системот за гориво СФ90, како и еден на клиентски тим на „скудерија“. Сомневања околу тоа дали тимот ги крши правилата започнаа после летната пауза кога црвениот тим запиша серија на пол-позиции. Во тоа време, …

Повеќе

Писмо до ФИА од Ф1 тимовите: Моторот на Ферари да биде проверен

Неколку Ф1 тимови официјално доставија писмено барање до Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) во кое се поставуваат прашања за некои аспекти на актуелниот мотор на Ферари, пишува „Автоспорт“. Според изданието, конкурентите на „Скудерија“ сакаат одговор на прашањето дали дизајнот на моторот на Италијанците е според правилата со цел да започнат да …

Повеќе

Леклер: Среќен сум што имам клупски колега како Фетел

Пилотот на Формула 1 тимот Ферари, Шарл Леклер демонстрираше затоплување на односите со својот поискусен клупски колега Себастијан Фетел. Младиот пилот од Монако смета дека е привилегиран што за партнер во тимот го има четирикратниот светски првак. Леклер стана пилот на Ферари на местото на Кими Раиконен и веднаш се …

Повеќе