Саинц кажа кои ќе бидат факторите кои ќе одлучат за неговата иднина

од Vladimir Zorba

Карлос Саинз беше принуден да бара нов тим за сезоната во Формула 1 2025 година, откако Ферари одлучи да не го продолжи неговиот договор и наместо тоа го замени со Луис Хамилтон.

За време на претсезонскиот тест во Бахреин минатата недела, Шпанецот даде неколку интервјуа во кои зборуваше за својата иднина. Во едно од нив, тој ги опиша двете работи што ќе ги бара во неговиот следен тим.

„Прво, барам проект кој ќе ми овозможи што побрзо да победувам и да се борам на фронтот. Но, барам и стабилност, што е многу важно за еден проект да биде успешен на среден и долг рок. Важно е тимот да го разбере возачот и возачот да го разбере тимот.

Имајќи ги на ум тие две работи што ќе морам да ги внесам во равенката, ќе донесам одлука за мојата иднина, но нема да избрзувам. Отворен сум да разговарам со сите. Треба да ги направам тие разговори за да видам кој што нуди.

Кога ќе ги имам сите опции на маса ќе одлучам што ќе биде најдобро за мојата кариера и за мене како возач. Добрата работа е што имам време“, објасни Саинц.

Откако беше објавена разделбата меѓу Шпанецот и Ферари, тој најмногу се поврзува со трансфер во Заубер. Можното преселување во тимот од Хинвил ќе биде целосно со поглед на 2026 година, кога Заубер ќе се трансформира во фабрички тим на Ауди.

Слични содржини