Нутриционисти: Оваа суперхрана може да го намали ризикот од деменција и рак на дебелото црево

од Vladimir Zorba

Консумирањето здрава и урамнотежена исхрана може да помогне во подобрување на нашето физичко и ментално здравје, а некои намирници дури можат да спречат одредени состојби и болести, покажуваат бројни студии. Затоа, сите бараме храна која може да нè направи поздрави и која има добар вкус во исто време. Но, понекогаш може да биде тешко да се најде таква храна која може да ни помогне да ја постигнеме таа цел.

Сепак, се покажа дека јадењето повеќе зелен лиснат зеленчук може да има голем број здравствени придобивки, па дури и да помогне во забавување на когнитивниот пад поврзан со возраста.

Како што пишува „Тајмс“, лиснатите зелени како спанаќот, кељот, зелката и зелената салата се сметаат за главна храна за мозокот поради нивните есенцијални хранливи материи, вклучувајќи витамин К, лутеин и фолна киселина, како и мноштво корисни растителни флавоноиди.

Нутриционистите од Универзитетот Раш во Чикаго покажаа дека дневната порција лиснат зеленчук го забавува когнитивниот пад поврзан со стареењето. Луѓето кои јаделе две или повеќе порции дневно имаат тенденција да имаат подобра меморија од некој кој бил 11 години помлад.

Покрај тоа, според студијата на 70.000 луѓе, спроведена од Светскиот фонд за истражување на ракот, редовното консумирање лиснат зеленчук може да го намали ризикот од рак на дебелото црево за дури седум проценти.

Слични содржини